Návrat statických webov

Statické weby stáli pri zrode internetu, potom ich nahradili dynamické weby. V tejto dobe, z dôvodu bezpečnosti, rýchlosti a skvelému výberu kvalitných vývojárskych nástrojov, zažívajú svoj návrat. Ak máte jednoduchú webovú prezentáciu alebo blog, mali by ste pouvažovať nad statickým webom.

Dynamické weby

Wordpress, Drupal a Joomla. Ak niektoré z týchto slov poznáte, tak by Vám malo byť jasné, čo sú to dynamické weby. Väčšinou teda ide o nejaké CMS (Content Management System), ktoré generuje webovú stránku pri každej návšteve. CMS sú jednoduché na používanie a dávajú používateľom obrovskú slobodu a flexibilitu.

CMS prinášajú so sebou veľa nevýhod. Ako prvú považujem rýchlosť. Načítanie dát z databázy a vygenerovanie webu bude vždy pomalšie, než obyčajné načítanie jednoduchého HTML. Dá sa to čiastočne vyriešiť cachovaním, ale vždy to bude pomalšie než bežný statický web.

Nástroj Lighthouse Vám spraví rýchly audit webu.
Nástroj Lighthouse Vám spraví rýchly audit webu.

Najpoužívanejšie CMS sú nenormálne nafúknuté. Pre jednoduché webové prezentácie ponúkajú príliš veľa zbytočných funkcionalít, ktoré nielenže spomaľujú web, ale prinášajú aj bezpečnostné riziko. Keď užívateľ do svojho CMS doinštaluje viacero rozšírení, a som si istý, že tak spraví (vyhľadajte si "must have Wordpress plugins"), tak to rýchlosť len zhorší. Riešením môže byť statický web, ktorý má viacero výhod.

Výhody statických webov:

1. Bezpečnosť 

Veľa ľudí neaktualizuje svoje CMS. Dokonca mnohí dostanú Wordpress web s pluginom, ktorý blokuje aktualizácie samotného Wordpressu a iných doplnkov, aby im náhodou nejaká automatická aktualizácia niečo nerozbila. Týmto sa ale vystavujú bezpečnostnému riziku. Drupal je na tom podobne. Napríklad v roku 2014 Drupal oznámil vážnu bezpečnostnú chybu. Ak správca webu neaktualizoval Drupal do 7 hodín od zverejnenia oznámenia a web sa tvári, že je aktualizovaný, tak môže predpokladať, že jeho web bol hacknutý. Statický web nemá bezpečnostné riziká. Pri akejkoľvek zmene obsahu generátor statickej verzie vytvorí novú produkčnú verziu webu (HTML, CSS, JavaScript, obrázky, fonty) a keď niekto navštívi váš web, tak mu server pošle iba potrebné súbory. Bez databázy a bez PHP nehrozí žiadny útok.

Nie vždy je ťažké hacknúť web. Zdroj:www.smbc-comics.com
Nie vždy je ťažké hacknúť web. Zdroj:www.smbc-comics.com

2. Rýchlosť 

Rýchlosť je veľmi dôležitá. 40% ľudí opustí váš web ak sa nenačíta do 3 sekúnd. Na mobiloch ľudia vnímajú rýchlosť citlivejšie. Váš webový server vie veľmi rýchlo poslať užívateľovi statické súbory. Hocičo navyše ho len spomaľuje. Ak budete svoj statický web hostovať na ľubovoľnom CDN (content delivery network), tak sa návštevníkovi načíta váš web skôr než z klasického hostingu.

3. Hosting, jednoduchosť a flexibilita 

Keďže statický web je len niekoľko obyčajných súborov, môžete kedykoľvek rýchlo zmeniť hosting. Stačí len prekopírovať súbory. Môžete hostovať na klasickom hostingu, na CDN, alebo aj na Amazon S3. Ak chcete použiť vlastný server, tak Vám postačí úplne najjednoduchšia inštalácia serveru, ktorý bude len vracať súbory bez databázy, bez PHP a jeho doplnkov a bez komplikovaného nastavovania. Osobne odporúčam hosting netlify. Tento hosting má skvelú podporu pre generátory statických webov a pre väčšinu ľudí bude stačiť ich bezplatný hosting.

Zdroj titulnej foto:  www.unsplash.com